wtorek, 23 czerwca 2020

Liczymy patyczki!!!

Dzień dobry wszystkim,

1. Zabawa ruchowa do piosenki "Duży i mały skok":

https://www.youtube.com/watch?v=InxomdEHL8M

2. Ćwiczenia w liczeniu za pomocą patyczków:
Jeżeli nie mamy kolorowych patyczków, można zrobić je samemu z wykałaczek lub patyczków po lodach, pomalować farbami na różne kolory (10 sztuk), najlepiej w trzech lub w czterech kolorach (np. 2 czerwone, 1 zielony, 4 niebieskie, 3 żółte) lub wykorzystać patyczki do uszu, przykleić kawałek kolorowego papieru, w ten sposób będą miały inne kolory.

- Dziecko układa z patyczków kształty figur geometrycznych - trójkąt, kwadrat, prostokąt. Określa, ile patyczków potrzebowało do ułożenia kształtu każdej figury?


- Układanie patyczków według kolorów- dzieci liczą patyczki, w każdym kolorze. Podają całkowitą liczbę patyczków, mówiąc np. 3 patyczki czerwone dodać, 4 patyczki zielone i dodać 3 patyczki żółte to razem 10 patyczków. Dzieci starsze układają działanie 3+4+3=10.

- Odkładanie patyczków np. w kolorze żółtym - dzieci liczą pozostałe patyczki, mówiąc: 10 odjąć 3 to siedem. Dzieci starsze układają działanie 10-3=7

- Odkładanie patyczków np. czerwonych - dzieci liczą pozostałe patyczki, mówiąc: 7 odjąć 3 to cztery. Dzieci starsze układają działanie 7-3=4

3. Rozwiąż i pokoloruj:

4. Wysłuchanie fragmentu wiersza K. Datkun-Czerniak "Rok" - utrwalenie nazw miesięcy:
Dziecko słucha wiersza, następnie  dziecko powtarza miesiące samodzielnie lub z pomocą rodzica.

W styczniu Nowy Rok przychodzi,
często mrozem grozi.
W lutym czyni tak samo.
W marcu bywa jak w garncu (...).
Kwiecień z majem
w zieleni skąpane (...).
Czerwiec obiecuje 
radości wiele, bo 
- moi przyjaciele -
lipiec i sierpień to wakacji czas (...).
Wrzesień i październik 
zmieniają kolory ziemi (...).
W listopadzie
smutek na drzewach się kładzie.
A w grudniu zmęczony pracą Stary Rok
żegna się i... zaprasza Nowy Rok (...).


5. Z czym kojarzy ci miesiąc?
Dziecko wycina poszczególne obrazki z miesiącami, koloruje i przykleja na kartkę A3 w odstępach tak, aby mogło narysować to z czym kojarzy się dziecku dany miesiąc, np. styczeń - Dzień Babci i Dziadka.

6. Zegar roku:

7. Karty pracy dla chętnych:

Życzymy miłego dnia!!!


poniedziałek, 22 czerwca 2020

Pożegnania nadszedł czas!!!

Szanowni Rodzice, Kochane Dzieci,

to już ostatni tydzień wspólnych zmagań edukacji w domu. Ten tydzień poświęcimy wspomnieniom z przedszkola. Zapraszam wszystkich!!!
Karty pracy w książkach fioletowych, różowych i pomarańczowych wypełniamy do końca, a jeżeli macie coś zaległego to polecam na wakacje w ramach utrwalenia :-)

1. Słuchanie piosenki "Na zawsze zapamiętasz":

https://drive.google.com/file/d/1GyiJv7O4HQZ2bHA3nqO2_THiQCmeKOZa/view?usp=sharing


Ref.: Choć ostatnie to w przedszkolu dni,
 choć rozstania, pożegnania czas,
 to mówię ci, to mówię ci – nic tak naprawdę nie rozłączy nas.
 To mówię ci, to mówię ci – nic tak naprawdę nie rozłączy nas.

I. Na zawsze zapamiętasz, jak Lena wciąż płakała,
 podarty elementarz przez Olka i Michała.
 Jak Ada jeść nie chciała, Jaś zasnął pośród lalek.
 Jak Ola kompot raz wylała na całą naszą salę.
 O-jojo-jojo-joj!

 Ref.: Choć ostatnie…

II. Uśmiechniesz się, gdy wspomnisz ludziki z plasteliny,
 jak Bartek ćwiczył skoki, a Karol – śmieszne miny.
I kłótnie Ani z Basią, i miśka brzuch rozpruty.
Jak Kasia kiedyś zapomniała na spacer włożyć buty!
 O-jojo-jojo-joj!

Ref.: Choć ostatnie…

III. Pomyślisz, jakie miłe widziałeś teatrzyki.
 Piosenki i zabawy, występy i wierszyki.
 Wspomnienia będą czekać w albumie ze zdjęciami.
 Bo to przedszkole zawsze będzie tu,
 w myślach, razem z nami!
 Tak, tak, tak, tak!

Rodzic zadaje pytania:
-  O czym jest ta piosenka?
- Jakie zdarzenia zapamiętacie z naszego przedszkola?

2. Zabawa ruchowa i grafomotoryczna Po muszli ślimaka:
Dziecko siada na podłodze z wyprostowanymi nogami, przesuwa się do przodu, nie uginając nóg i nie pomagając sobie rękami po kole, zataczając coraz to mniejsze koła, naśladując kształt muszli ślimaka. Następnie wykonuje to samo zadanie rysując kształty po śladzie (karta pracy poniżej), kolejno próbuje samo na czystej kartce.

3. Słuchanie opowiadania A. Widzowskiej "Pocieszajki dla maluchów": 
Czytanie tekstu dla dzieci starszych (str. 86-89)




Ada była bardzo dumna z tego, że po wakacjach pójdzie do szkoły. Będzie miała kolorowy plecak, a w nim książki, zeszyty i piórnik z przyborami. Bardzo chciała się nauczyć samodzielnie czytać, bo obiecała Olkowi, że w przyszłości to ona przeczyta mu bajkę na dobranoc, a nie odwrotnie.
Na zakończenie ostatniego roku w przedszkolu zaproszono wszystkich rodziców, a młodsze grupy zadbały o niespodzianki: zaśpiewały pożegnalne piosenki i wręczyły starszakom samodzielnie przygotowane sadzonki drzewek szczęścia w małych doniczkach.
 Grupa Ady odwdzięczyła się przedstawieniem teatralnym dla maluchów o misiu, który trafił do przedszkola i niczego nie potrafił robić samodzielnie: nie umiał sam jeść, ubierać się, wiązać sznurowadeł i budować domku z drewnianych klocków. Nie wiedział nawet, że przed jedzeniem trzeba myć łapki, ani nie znał słów: „proszę, dziękuję, przepraszam”. Ten miś musiał się wszystkiego nauczyć w przedszkolu, a dzieci mu w tym pomagały.
 Był to teatrzyk kukiełkowy, w którym Ada przedstawiała postać dziewczynki o imieniu Basia. Tomek trzymał kukiełkę niedźwiadka, a Basia uczyła misia, jak należy myć łapki:
 – O! Popatrz, misiu,
 tu jest łazienka,
wodą się zmywa
farbę na rękach,
 a ty masz łapki
całe w powidłach,
 więc musisz użyć wody i mydła!
Piotrek, Janek i Paweł poruszali kukiełkami zielonych żabek i śpiewali piosenkę
:Kum, kum, kum!
Rech, rech, rech!
Było przedszkolaków trzech.
Hopsa, w lewo!
Hopsa, w prawo!
Skaczą zwinnie. Brawo! Brawo!
Ucz się, misiu, z nimi ćwicz,
skacz i do dziesięciu licz!
Tu następowała wyliczanka do dziesięciu: jeden, dwa, trzy, cztery, pięć i tak dalej…
 Potem na scenie pojawiły się symbole pór roku: słońce, bałwanek, kasztany i skowronek.
Dzieci z młodszych grup doskonale wiedziały, które symbolizują wiosnę, lato, jesień i zimę. Na zakończenie przedstawienia wszystkie starszaki ukłoniły się pięknie i wyrecytowały:
– Nie płaczcie, kochani, gdy nas tu nie będzie,
nasz wesoły uśmiech zostawimy wszędzie,
 a gdy po wakacjach znajdziemy się w szkole,
będziemy wspominać kochane przedszkole!
Młodszym dzieciom bardzo podobało się przedstawienie, a po spektaklu wszyscy chcieli obejrzeć z bliska kukiełki. Ada stanęła pod oknem i przyglądała się swoim koleżankom i kolegom. Z jednej strony cieszyła się na myśl o szkole, z drugiej jednak czuła, że będzie tęsknić.
 – Trochę mi smutno – powiedziała do Kasi.
– Mnie też – odpowiedziała dziewczynka. – Nauczyłam się tutaj pisać swoje imię: K A S I A – przeliterowała.
 – A ja się nauczyłam sama korzystać z łazienki, bo jak byłam mała, to nie umiałam spuszczać wody – dodała Ada.
– Piotrek mi pokazał, jak bezpiecznie zjeżdżać ze zjeżdżalni i wspinać się po drabinkach.
– Mnie też!
– I umiemy już rozpoznawać kształty: kółka, trójkąty, prostokąty i kwa… kwa… – zająknęła się Kasia.
– Kwadraty – dokończyła Ada.
– Tak! Kwadraty!
– I co jeszcze?
– Pani pokazała nam, jak się kroi warzywa, tak żeby się nie skaleczyć.
– I już umiemy same zrobić sałatkę z majonezem – odparła z dumą Ada.
 – A pamiętasz, jak lepiłyśmy pączki z piasku do naszej cukierni? Tomek ugryzł jednego i pani kazała mu szybko wypłukać buzię.
 – Cha, cha! Nigdy tego nie zapomnę.
 – I piekliśmy ciasto na Dzień Mamy, a wyszedł nam zakalec!
– Pamiętam. Pani polała je rozpuszczoną czekoladą i powiedziała, że takie ciasto jada się we Francji. – Było bardzo dobre. Wszyscy prosili o dokładkę.
Dziewczynki wymieniły jeszcze wiele wesołych wspomnień i obiecały sobie, że będą odwiedzać swoje przedszkole i ulubioną panią. Pożegnały się z innymi dziećmi, z kucharkami, panem „złotą rączką”, który potrafił naprawić każdą rzecz, a nawet z zabawkami.
Przed wyjściem z przedszkola Ada położyła coś ukradkiem w swojej szafce w szatni.
 – Co tam zostawiłaś? – zdziwiła się mama.
– Zostawiłam pudełko z pocieszajkami.
 – A co to są pocieszajki? – To są kolorowanki ze zwierzątkami. Powiedziałam pani, że jak jakiś maluch będzie płakał, to może mu dać taką kolorowankę i poprosić, żeby pomalował smutne zwierzątko.
Ja też kiedyś płakałam za tobą w przedszkolu i wtedy pomalowałam krowę na żółto. Świeciła jak słońce i od razu mi było lepiej.
 – To wspaniały pomysł – mama spojrzała z podziwem na Adę i mocno ją przytuliła.
 – Pa, pa! Przedszkole! – powiedziała Ada. – Kiedyś cię odwiedzę.

• Rozmowa na temat opowiadania:
− Co przygotowała grupa Ady na pożegnanie przedszkola?
 − Co przygotowali młodsi koledzy?
 − Co robiły Ada i Kasia?
− Kogo pożegnała Ada?
− Co to były pocieszajki Ady?
− Gdzie je zostawiła?

4. Z czym kojarzy ci się przedszkole?
Obejrzenie bajki (link poniżej) o zakończeniu przedszkola, o tym, że zawsze żegnamy starszaki, dziękujemy za wszystko. Rozmowa:  Z czym kojarzy Ci się przedszkole? Skojarzenia dziecko może zapisać np. zabawki, szatnia, stoliki lub narysować w postaci symboli.

https://www.youtube.com/watch?v=TvMeIPpRAfg

5. Co najbardziej podobało mi się w przedszkolu? - rysunek.
Dokończ zdanie:
- W przedszkolu lubiłem/lubiłam?
- W przedszkolu nie lubiłem/ nie lubiłam?
- W przedszkolu czułem się/ czułam się?

Wykonanie rysunku/ rysunków: co najbardziej podobało mi się w przedszkolu (wśród zdarzeń w ciągu roku).

6. Karty pracy dla chętnych:



Życzę udanego tygodnia!!!



piątek, 19 czerwca 2020

Witamy Wszystkich Serdecznie,


WAKACJE I WEEKEND Z DZIEĆMI - Przewodnik Turystyczny
Planując wakacje z dziećmi , warto pamiętać, że mają oni inne upodobania i potrzeby niż dorośli. Z dziećmi w wieku przedszkolnym można już wędrować po górach . Oczywiście niezbyt długo (około 2-3 godziny marszu). Można przedszkolaka zabrać również nad wodę, dziecko w tym wieku wie, że nie wolno wchodzić na głębinę. Zdaje sobie również sprawę, że nie może oddalać się od rodziców. Na ogół nawiązuje kontakty z rówieśnikami i dobrze się bawi. Chętnie również zwiedza.
W czasie podróży na wymarzone wakacje należy zadbać o bezpieczeństwo dziecka. Pamiętajmy, że dziecko powinno podróżować w foteliku.
W czasie długich podróży dzieci często się nudzą, więc dobrze mieć w zanadrzu przygotowane zabawy. Jedną z nich jest Kto pierwszy- proponujemy dziecku prosty konkurs np. kto pierwszy zobaczy krowę albo zieloną ciężarówkę. Kolejnym przykładem zabawy jest Widzę coś czerwonego ...albo plastikowego bądź na literę P. Zadaniem dziecka jest odgadnąć , co zobaczyli rodzice.
Polska słynie z wielu pięknych miejsc, wartych odwiedzenia. Są miejsca, zabytki dobrze wszystkim znane, ale również wiele innych mniej znanych.
Poniżej zaprezentuje te, które koniecznie trzeba zobaczyć , będąc w tych regionach naszego
kraju.
POMORZE

Zatoka Gdańska


 Sopockie Molo


Hel i Mierzeja
 Latarnia Morska Rozewie



Nad Zatoką Gdańską leży wiele pięknych miast, dobrze znanych jak Hel, Jastarnia, Jurata czy
Trójmiasto. Spędzając tam urlop koniecznie trzeba odwiedzić foki na helskiej promenadzie, przejechać się rowerem z Kuźnicy do Juraty , wdrapać się na najdalej wysuniętą na północ latarnię morską na Rozewiu, zjeść świeżą rybę w kaszubskiej checzy w puckim porcie , stanąć za sterami „ Daru Pomorza”, przespacerować się po sopockim molo. Dzieciom natomiast spodoba się wizyta w „ małym zoo” w Gdańsku Oliwie , gdzie można nakarmić zwierzaki o następujących imionach : lama Dzidka, owieczki Romeo i Julia oraz świnki wietnamskie Golonka i Hiacynta.
Wybierając Wybrzeże Zachodnie koniecznie trzeba wybrać się na spacer po molo w Międzyzdrojach, odwiedzić żubry w rezerwacie na Wolinie, wziąć w festiwalu Wikingów ( Wolin), gdzie dzieci z pewnością chętnie się przyjrzą życiu w obozie Wikingów, produkcji dziegciu, wytopowi żelaza w dymarkach, warzeniu soli. Poza tym warto zwiedzić muzeum kolei wąskotorowych w Gryficach, ruszyć w podróż starym pociągiem do Pogorzelicy, wdrapać się na latarnię morską w Niechorzu, obejrzeć ruiny kościoła w Trzęsaczu, wypłynąć z Kołobrzegu w rejs łodzią wikingów.

                                                        WARMIA, MAZURY                                                                     





 Mikołajki


Kanał Elbląski
 Kopernik na Zamku w Olsztynie




Warmia i Mazury zwane krainą Tysiąca Jezior to wymarzone miejsce na rodzinny wypoczynek. Zobaczymy tutaj lasy pełne jagód i grzybów leśnych, urocze małe miasteczka i tajemnicze krzyżackie zamki. Przebywając na tych pięknych terenach koniecznie trzeba wybrać się na rejs po Kanale Ostródzko – Elbląskim, zwiedzić skansen w Olsztynku, wyruszyć na spotkanie z dzikimi zwierzętami w Kadzidłowie – gdzie żyje wiele gatunków dzikich i udomowionych zwierząt m.in. jelenie, daniele, tarpany, łosie, wilki, dziki, koniki polskie, miniaturowe kozy i osiołki. Poza tym warto wybrać się do Popielna , gdzie można pogłaskać koniki polskie. Koniecznie trzeba również przespacerować się po komnatach zamku w Olsztynie, gdzie mieszkał słynny astronom Mikołaj Kopernik.


                                                            WIELKOPOLSKA




Skansen w Cichowie




Nizina Wielkopolska kojarzy się zwykle z początkiem polskiej państwowości . Ale region ten to również blisko tysiąc jezior, zadbane kąpieliska, bujne lasy i doskonałe warunki do rodzinnego wypoczynku. Będąc tutaj należy zobaczyć poznańskie koziołki, ulec urokowi największej polskiej palmiarni, odwiedzić choć jeden z dwóch poznańskich ogrodów zoologicznych. Dla dzieci atrakcją będzie swarzędzki skansen pszczelarski, gdzie będą miały możliwość obejrzeć ekspozycje, która przybliża budowę, cykl rozwojowy i pracę pszczół. Miniaturowy ul o szklanych ściankach daje niepowtarzalną okazję zobaczenia na własne oczy , jak powstaje miód. To jedyny zamieszkany przez pszczoły ul na terenie skansenu. Poza tym na terenie Niziny Wielkopolskiej warto pospacerować wśród słynnych rogalińskich dębów, popluskać się w którymś z licznych aquaparków, przejść pod Bramą Słońca, zobaczyć Soplicowo w Cichowie i posiedzieć w piramidzie w ogrodzie Arkadego Fiedlera.

MAZOWSZE

Pepeland

Warszawa
Centrum Nauki Kopernik



W sercu naszego kraju znajduje się Mazowsze, które kojarzy się przede wszystkim z Warszawą. Tutaj koniecznie trzeba wybrać się do Centrum Nauk Kopernik. Jednak na Mazowszu jest wiele ciekawych miejsc poza stolicą.
Wiele atrakcji Mazowsza powstało z myślą o dzieciach tj. ogrody zoologiczne, baseny, parki
wodne, sale zabaw. Jedną z nich jest Pepeland w Dziekanowie Nowym, gdzie dzieci mogą wcielić się w Indianina, przejechać wozem strażackim lub samochodem terenowym, zasiąść za sterami czołgu lub helikoptera. Z kolei w Stadninie Patataj w Kaniach Helenowskich na dzieci czekają łagodne kucyki. W Konstancinie można odwiedzić z dzieckiem Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści a w Kołacinku Krainę Świętego Mikołaja.
Na Mazowszu odnajdziemy jeszcze wiele innych atrakcji przeznaczonych dla dzieci, nie będą one miały zatem czasu na nudę.



GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE

Jaskinia Raj

 Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach




Jeśli bardziej odpowiadają nam górskie wyprawy to warto wyruszyć w Góry Świętokrzyskie. Jest tu co zwiedzać , ponieważ co krok turysta napotyka ślady sprzed kilkuset, kilku tysięcy, a nawet kilkudziesięciu milionów lat.
Wybierając Góry Świętokrzyskie warto odwiedzić Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach,- placówka ta to raj dla dzieci i podróż sentymentalna dla dorosłych. Z kolekcją liczącą ponad 30 tys. eksponatów jest największym tego rodzaju muzeum w kraju. Dziewczynki mogą podziwiać lalki z całego świata, na chłopców czekają kolejki , drewniane pojazdy , modele statków i samolotów. Poza tym warto wybrać się do Tokarni , by obejrzeć skansen, który przybliża dzieciom oraz dorosłym życie pradziadów. W Górach Świętokrzyskich warto również odwiedzić Jaskinię Raj, która jest jedną z najpiękniejszych jaskiń w Polsce. Można również tutaj zobaczyć jak powstaje porcelana czyli odwiedzić Muzeum Żywej Porcelany w Ćmielowie, pospacerować wśród naturalnej wielkości dinozaurów w Bałtowie czy wziąć udział w Festiwalu Bajek w Pacanowie.


POŁUDNIE I POLSKIE GÓRY

Jezioro Żywieckie


Ojcowski Park Narodowy


Ogród Bajek


 Kotlina Kłodzka


 Góra Żar


Wyruszając w inne polskie góry – Sudety również możemy liczyć na wiele atrakcji dla naszych pociech. Dorośli również nie będą się tam nudzić. W Kotlinie Kłodzkiej funkcjonuje system wspólnej promocji poszczególnych atrakcji – warto zapytać, czy płacąc za bilet, nie uzyska się zniżki przy wizycie w innym zaprzyjaźnionym miejscu. Będąc w Sudetach koniecznie trzeba spenetrować podziemny świat Jaskini Niedźwiedziej, pospacerować po Ogrodzie Bajek w Międzygórzu, gdzie wśród świerkowego lasu mieszkają postacie bajkowe. Z kolei w muzeum w Dusznikach można odcisnąć dłoń w kartce papieru, w Kudowie własnoręcznie ulepić garnek, w Karpaczu odwiedzić kowbojów.
Jura Krakowsko – Częstochowska to idealne miejsce na rodzinny weekend wypełniony atrakcjami. Turystyczna specjalność okolic Krakowa to skaliste dolinki, wymarzone na spacery i rowerowe przejażdżki. Tereny na zachód od Krakowa doskonale nadają się do uprawiania rodzinnej turystyki. Najmłodszych zainteresują ścieżki przyrodnicze oraz dwie udostępnione do zwiedzania jaskinie – Wierzchowska Górna i Nietoperzowa.
Ojcowski Park Krajobrazowy to najmniejszy park narodowy i wymarzony teren do rozwijania
przyrodniczych zainteresowań. W dolinie Prądnika można podziwiać fantastycznie ukształtowane wapienne skały, z najsłynniejszą Maczugą Herkulesa na czele. Na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego należy odwiedzić Grotę Łokietka, gdzie według legendy ukrywał się przebywający na wygnaniu monarcha, Jaskinię Ciemną, Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego, Zamek w Ojcowie. Na terenie Jury Środkowej warto zobaczyć Pustynię Błędowską, Ogrodzieniec , który słynie z imponującego zamku, a także Smoleń. Poza Jurą Krakowsko – Częstochowską jest wiele innych miejsc w bliskiej nam okolicy, gdzie warto zaplanować wyjazd choćby jednodniowy : Żywiec z Jeziorem Żywieckim, Góra Żar na której szczyt można wjechać wagonikiem całorocznej kolejki linowo – terenowej.

Energylandia


 Inwałd Park Miniatur


Pieniny

Spływ Dunajcem



Z kolei w Inwałdzie znajduje się Park Miniatur Świat Marzeń, który zawiera modele najsławniejszych cudów architektonicznych z całego świata (Akropol, Koloseum, Krzywa Wieża, Mur Chiński i wiele innych), Dinolandia Park Rozrywki , gdzie znajduje się ponad 5o modeli dinozaurów, Minizoo Kucyk. W Zatorze czeka na nas DinoZatorland, Energylandia,  Park Świętego Mikołaja, gdzie dzieci mogą odwiedzić Mikołaja w jego domu. Warto wybrać się w Pieniny , gdyż są to góry niewielkie obszarowo, niewysokie i bardzo się podobają dzieciom. Okoliczne miejscowości oferują wiele atrakcji – jak Czorsztyn , gdzie możemy wejść do zamku, Niedzica – tam również czeka na nas tajemniczy zamek , który pełni dziś rolę muzeum i hotelu, Szczawnica – gdzie możemy spacerować wytyczonymi trasami , przejechać się kolejką na Palenicę. Największą zaś pienińską atrakcją dla najmłodszych jest spływ Dunajem.

Polska oferuje nam wiele miejsc do odpoczynku razem z dziećmi . Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie zarówno miłośnik gór, jak i morza czy jezior. Warto wykorzystać letni czas, długie dni, by spędzać czas z dziećmi na świeżym powietrzu, razem z nimi odkrywać nowe krajobrazy, cieszyć się pięknymi widokami, umacniać więzi rodzinne. Wakacje z dzieckiem to może być wspaniały odpoczynek, warto jednak go dobrze zaplanować i zadbać o to, by nasze dziecko się nie nudziło.


Źródło:
Polska z Dzieckiem, pod red. Marty Pawlus , wyd.1 ,
Bielsko – Biała , Wydawnictwo Pascal , 2010



Zapraszam na filmiki:
Poznaj miasta Polski wirtualna wycieczka po Polsce:


Góry

Morze

Karty Pracy 





Kolorowanki 




 Życzymy Dobrego Dnia!