wtorek, 5 maja 2020

Stolica, Wisła, syrenka!!!

Szanowni Rodzice, Kochane Dzieci,

dziś będziemy rozwijać mowę oraz wykonamy ćwiczenia  i zabawy z mierzeniem pojemności płynów.

1. Zabawa - Rozwijamy zdania:
Dziecko ogląda obrazek poniżej, podaje zdanie i mówi, że dodając kolejne słowa będziemy rozwijali je np.:
Kot pije mleko.
Szary kot pije mleko.
Szary kot pije mleko z miski.
Szary kot pije mleko z niebieskiej miski.

lub (wersja trudniejsza)
Syrenka ma ogon.
Syrenka ma ogon i miecz.
Syrenka ma ogon, tarczę i miecz.
Syrenka ma ogon, tarczę i miecz, stoi nad rzeką.
Syrenka ma ogon, tarczę i miecz, stoi nad rzeką Wisłą.
Syrenka ma ogon, tarczę i miecz, stoi nad rzeką Wisłą i broni Warszawy.

2. Ułóż zdania:
Dziecko układa zdania z podanymi wyrazami: stolica, Wisła, syrena, (można dołożyć inne) np.:

- Warszawa jest stolicą Polski.
- Wisła płynie przez Kraków.
- Syrena Sawa zakochała się w Warsie.

3. Zabawa - Skojarzenia:
Rodzic podaje hasło np.: zamek. Dziecko podaje na zmianę z Rodzicem skojarzenia do słowa "zamek", np. zamek - król, korona, królowa, komnaty, fosa, rycerze, itp.; Warszawa - syrenka, zamek, stadion, metro, pałac kultury, prezydent itp.; Polska - Bałtyk, Wisła, Warszawa, Rydułtowy, flaga, orzeł, itp.

4. Zabawy i ćwiczenia związane z mierzeniem pojemności płynów:
Przygotowanie przez Rodzica kilku butelek z plastiku, np. o pojemności 1l z różną zawartością wody zabarwionej farbą.

- Określanie, ile wody jest w butelce:
Rodzic  stawia przed dzieckiem  zakręconą butelkę z wodą. Pyta dziecka: Ile jest wody w butelce – dużo, mało? Potem przewraca butelkę i pyta, czy jest w niej tyle samo wody.


 - Ustawianie butelek według wzrastającej w nich ilości wody:
 Butelki (kubki plastikowe) z różną ilością barwionej wody. Rodzic ustawia butelki na stoliku przed dzieckiem.
 − Dziecko określa, w której butelce jest najwięcej barwionej wody, a w której najmniej.
 − Ustawia butelki według ilości zawartego w nich płynu – od tej z najmniejszą ilością, do tej z największą.



Zapoznanie z miarą płynów:
Rodzic pokazuje butelki – 0,5l, 1l, 1,5l. Mówi dziecku, że miarą pojemności płynów jest 1l – 0,5l to jest połowa 1l, a 1,5l – to litr i jeszcze połowa litra.

Miarą pojemności płynów jest litr (1l), np. sok w kartonie

0,5l to jest połowa 1l, czyli pół soku lub małe mleko
1,5l to 1l i jeszcze połowa litra (0,5l), czyli duża butelka wody mineralnej, w której zmieści się sok i małe mleko


Sprawdzanie ilości napojów w dwóch różnych butelkach (jedna niska i szeroka, a druga – wąska i wysoka) za pomocą wspólnej miary. Butelki z wodą, kubek. Dziecko przelewa do kubka wodę z jednej butelki, a potem z drugiej butelki i liczy, ile kubków wody było w jednej, a ile w drugiej butelce, Określa, gdzie wody było więcej (było tyle samo).


Podsyłam linki do filmików, w jakimś stopniu mogą pomóc zobrazować dziecku mierzalność płynów, jeden jest dla starszych dzieci, ale niektóre treści jak najbardziej nadają się:




5. Karty pracy, książki fioletowe cz. 4, str. 32, 33 oraz książki różowe, str. 75






Karty pracy, książki pomarańczowe, cz. 5, str. 20, 21, 22, 23




6. Dodatkowe zadania:

Miłego dnia!!!

poniedziałek, 4 maja 2020

U Hani c.d.!

Hania hoduje różne rośliny. Spędza czas aktywnie na spacerach i zabawach w ogrodzie. Wypełnia karty pracy, wykonuje różne prace plastyczne. Jedną z nich jest piękna, wymagająca dużo pracy makieta wiejskiego podwórka. Wspaniale Haniu pracujesz w domku. Hania wszystkie Filemonki bardzo serdecznie pozdrawia. My Cię także pozdrawiamy i dziękujemy!









Ogłoszenie!!!

Szanowni Rodzice,


w związku z podjętą decyzją przez Zarząd Miasta Rydułtowy oraz brakiem opinii Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Wodzisławiu Śląskim przedszkola i żłobek w Rydułtowach nie zostaną otwarte dnia 06.05. 2020r., w tym także nasze przedszkole do odwołania. Prosimy o bieżące śledzenie informacji dotyczących otwarcia placówki na blogu.

Zakochany w syrenie!!!

Szanowni Rodzice, Kochane Filemonki,

dziś rozpoczynamy kolejny tydzień, który będzie poświęcony naszemu krajowi oraz częściowo Europie. Zachęcam do wspólnej pracy.

1. Ćwiczenia poranne:
- zabawa orientacyjno -porządkowa - "Hop - bęć" - dziecka maszeruje w różnych kierunkach, na hasło: hop - wyskakuje w górę, na hasło: bęc - przykuca. Po wykonaniu tych czynności ponownie przechodzi do marszu;
- ćwiczenia dużych grup mięśniowych - "Sięgnij jak najwyżej" - dziecko wspina się na palce, wyciągając ręce naprzemiennie w górę, aby sięgnąć jak najwyżej; następnie wykonuje siad klęczny, przyciskając głowę do kolan - starając się zwinąć w jak najmniejszą kulkę;
- ćwiczenie nóg - "Jak sprężynka" - dziecko wykonuje rytmiczne przysiady i wspięcie w tempie uderzeń Rodzica (klaskanie);
- ćwiczenie równowagi - "Kto potrafi?"- dziecko dotyka prawym łokciem lewego kolana i odwrotnie, wytrzymuje chwilę w tej pozycji.

2. Oglądanie mapy Polski:
Rodzic wyjaśnia, co oznaczają poszczególne kolory na mapie. Rodzic pyta: Czy wiesz jak nazywa się stolica naszego kraju, morze oraz najdłuższa rzeka i najwyższe góry? Niech spróbuje wskazać na mapie te miejsca? (pomaga Rodzic). Rodzic wskazuje na mapie naszą miejscowość zamieszkania Rydułtowy. dla orientacji dziecka na mapie.



3. Słuchanie opowiadania A. Widzowskiej "Zakochany w syrenie":



"Zakochany w syrenie"
Ada wróciła z tatą z przedszkola i od razu zaczęła opowiadać o wydarzeniach dnia.
− Dzisiaj rysowaliśmy Syrenkę – powiedziała.
− Taki stary samochód? – zdziwił się Olek, który wiedział wszystko o dawnych modelach samochodów takich jak trabant, syrenka i warszawa.
− Sarenkę? – zapytała mama, która w tym czasie miksowała truskawki i nie dosłyszała głosu córeczki.
− Ojejku, nikt mnie nie rozumie – westchnęła Ada i rozwinęła swój rysunek.
 − Syrenka warszawska! Kobieta z ogonem ryby i z tarczą − zawołał Olek. − Znam ten pomnik, bo byliśmy tam z klasą.
− Jeśli chcesz, to opowiem ci legendę o tym pomniku i o powstaniu Warszawy − zaproponowała Ada.
− Chcę.
 Ada wyjęła jedną ze swoich małych lalek i owinęła jej nogi wstążką, tak, żeby przypominała ogon ryby. Zaczęła opowiadać:
 − W pewnej wiosce żyła sobie piękna syrena, która nie była zwykłą dziewczyną, bo zamiast nóg  miała płetwę. Mieszkała w rzece Wiśle. Czasami wychodziła na brzeg, żeby rozczesać włosy… − Ada udawała, że rozczesuje lalce blond czuprynę. – Syrenka pięknie śpiewała i czarowała swoim głosem rybaków.
Ada odszukała drugą lalkę, której kiedyś obcięła włosy, podała ją Olkowi i powiedziała:
 − To będzie rybak. Ma na imię Wars.
− Ja mam go udawać?
− Tak.
− I co mam robić? – zapytał Olek.
 − Masz być zakochany – wyjaśniła Ada.
− Ja?
 – Tak! Wars zakochał się w syrenie i uratował ją przed innymi rybakami. Oni zarzucili na nią sieci, bo chcieli ją zanieść królowi, żeby dostać dużo pieniędzy. Zatkali sobie uszy, żeby nie słyszeć jej śpiewu.
− A co by się stało, gdyby usłyszeli?
− Ten, kto ją usłyszał, wchodził do rzeki i już nigdy nie wracał. Zwykli ludzie nie mogą żyć pod wodą.
− Wiem. Ludzie mają płuca, a ryby skrzela. Dzięki temu ryby mieszkają pod wodą. I ta twoja syrena też.
Ada przyniosła z kuchni pustą siatkę po cebuli, która przypominała sieć i wrzuciła do niej swoją lalkę.
 − Uratuj mnie, piękny rybaku, a zaśpiewam ci najpiękniejszą pieśń na świecie! – powiedziała.
 − Nie śpiewaj mi, bo wpadnę do Wisły i nie wrócę! Zatkałem sobie uszy – powiedział Olek.
− Ojej! Już dawno wyjąłeś sobie zatyczki z uszu i dlatego jesteś zakochany. Taka jest legenda, a my się tylko bawimy. Ratuj syrenę!
− Zakradnę się nocą, kiedy inni rybacy będą spali i rozetnę sieci. Będziesz mogła wrócić do Wisły.
− Pospiesz się, bo nie mogę żyć długo bez wody! – pisnęła Ada.
Olek wyplątał syrenę z cebulowej sieci i powiedział:
− Jesteś wolna. Możesz wracać do domu.
− Dziękuję ci, dzielny rybaku? Jak masz na imię?
− Olek.
 − Przecież się bawimy! – przypomniała Ada.
− No dobrze… mam na imię Wars. A ty, jak masz na imię, piękna panno?
− Jestem Sawa. Widziałam cię wiele razy na brzegu rzeki.
− Przychodziłem tu łowić ryby, ale zawsze czekałem na ciebie. Jesteś taka piękna.
− Och! Rybacy tu biegną! Zobaczyli, że mnie uwolniłeś! Nie wyjdę już na brzeg Wisły, chyba, że waszej wiosce będzie groziło wielkie niebezpieczeństwo. Wtedy was obronię! Żegnajcie!
 − Żegnaj! – powiedział Olek.
 − Przecież ty masz iść ze mną, bo mnie kochasz – przypomniała Ada.
− Idę z tobą, Sawo! – zawołał Olek.
Po chwili obie lalki wylądowały pod tapczanem, który udawał rzekę Wisłę.
Ada opowiadała dalej:
 − Wars i Sawa zniknęli pod wodą, i nikt ich już nie widział. Na miejscu wioski powstało miasto Warszawa, w którym mieszkamy – zakończyła.
− Wiesz co, może pójdziemy w sobotę z mamą i tatą obejrzeć pomnik Syrenki nad Wisłą? Sprawdzimy, czy ma skrzela.
− Mówiłeś, że byłeś tam z klasą.
− Ale chcę iść jeszcze raz.
− Hm… ty chyba naprawdę zakochałeś się w tej Sawie – zachichotała Ada.

 Rozmowa na temat opowiadania. Rodzic pyta:
− O czym dowiedziała się Ada w przedszkolu?
− Kto pomógł jej przedstawić legendę?
- O kim była ta legenda?
- Jakie miasto powstało?

4. Legenda o "Warsie i Sawie" oraz o "Warszawskiej Syrence" (link poniżej).
Polecam zobaczyć z dzieckiem te dwie krótkie legendy i wyjaśnić czym jest legenda oraz to, iż jedna dotyczy nazwy miasta, a druga symbolu Warszawy. Legenda -opowieść albo zbiór opowieści o postaci czy postaciach historycznych (lub też uważanych za historyczne). Zazwyczaj przekazywana w formie ustnej na długo przed utrwaleniem na piśmie. Legendy opowiadają o mędrcach, świętych, władcach, politykach, wojownikach lub innych popularnych bohaterach. Składają się często z nieprawdopodobnych albo nierealnych motywów. Najprościej dla dziecka: legenda jest troszkę prawdą, troszkę wymyślona. 


"Wars i Sawa"




"Warszawska Syrenka"


5. Warszawa - nasza stolica:
Oglądanie charakterystycznych miejsc dla naszej stolicy, można także skorzystać z filmiku:


Zamek królewski

 Kolumna króla Zygmunta III Wazy

Pałac Kultury i Nauki

Pomnik Warszawskiej Syrenki na starówce

Pomnik Warszawskiej Syrenki nad Wisłą 

Pałac i ogrody w Łazienkach 

Stadion Narodowy 

Pałac Prezydencki

Sejm


Wysłuchanie piosenki "Syrenka":

https://www.youtube.com/watch?v=c-id729zpjs

I. Stoi Syrenka nad Wisłą
i patrzy na rzeki fale.
Tak dużo dzieci dziś do niej przyszło,
no i nie boją się wcale.
Tak dużo dzieci dziś do niej przyszło,
 no i nie boją się wcale.
To nie jest żywa Syrenka,
to pomnik Warszawę chroni.
Bo, jak mówi stara legenda:
Syrenka miasta broni.
Bo, jak mówi stara legenda:
Syrenka miasta broni.

 Ref.: Nasza Warszawa, nasza stolica
 ciągle Syrenkę zachwyca.
A Wisła śpiewa wciąż u jej stóp
swoją piosenkę: Chlup, chlup, chlup, chlup.
A Wisła śpiewa wciąż u jej stóp:
Chlup! Chlup! Chlup!

II. Kiedyś prawdziwa Syrenka
w falach tej rzeki mieszkała.
Siadała czasem na brzegu Wisły
i cudne pieśni śpiewała.
Siadała czasem na brzegu Wisły
 i cudne pieśni śpiewała.
Złapali ją w sieć rybacy,
spać poszli, bo nocka była,
 lecz najmłodszy z nich ją wypuścił,
 bo bardzo go prosiła.
 Lecz najmłodszy z nich ją wypuścił,
  bo bardzo go prosiła.

 Ref.: Nasza Warszawa…

III. I odtąd dzielna Syrenka
ze swojej wielkiej wdzięczności
postanowiła strzec tego miasta,
pilnować jego wolności.
Postanowiła strzec tego miasta,
pilnować jego wolności.
Jest herbem miasta Warszawa,
 stolicy naszego kraju.
 I Polacy, duzi i mali,
Syrenkę odwiedzają.
I Polacy, duzi i mali,
Syrenkę odwiedzają.

 Ref.: Nasza Warszawa…

Rodzic zadaje pytania:
- Co to jest stolica?
 - Jak nazywa się stolica Polski?
- Jak nazywa się najdłuższa z polskich rzek?
- O kim opowiada piosenka?
 - Czy znacie legendę o Syrence?
- Gdzie w Warszawie można spotkać Syrenkę?
- Co to jest herb?

6. Zagadka z cieniami:
Obejrzyj cienie poniżej nazwij zabytki Warszawy?


7. Rebus fonetyczny:
Połącz pierwsze głoski w nazwach obrazków przedmiotów, które widzisz poniżej: Rozwiąż hasło:









POLSKA

8.  Obrazek Syrenki Warszawskiej:
Bardzo proszę o wykonanie ilustracji do legendy o Warsie i Sawie lub Syrenki Warszawskiej, technika pracy dowolna.






9. Karty pracy, książki fioletowe, cz. 4, str. 28, 29




Karty pracy, cz. 5, str. 14, 15, 18,19


Życzę miłego tygodnia!!!


piątek, 1 maja 2020

U Karolka c.d.!!!

Karol wykonał zielnik z Rodzicami. Zajada ziółka, bardzo mu one smakują. Uzupełnia karty pracy oraz przesyła nam filmik o zasadach zachowania w lesie. Dziękujemy i pozdrawiamy.