poniedziałek, 9 listopada 2020

11 Listopada - Narodowe Święto Niepodległości

 Dzień dobry

Kochane dzieci w dniu jutrzejszym, czyli 11 listopada obchodzimy w naszym kraju Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji dziś na zajęciach przypomnimy sobie polskie symbole narodowe.

Narodowe Święto Niepodległości jest to trudny do zrozumienia temat dla małych dzieci. Rodzice spróbujcie dzieciom opowiedzieć (wytłumaczyć), że…

Kiedyś bardzo, bardzo dawno temu przed wieloma laty Polska miała kłopot z sąsiadami trzema. Zabrali nam ziemie i mówią: Nie ma Polski, nie ma! Ale Polacy bardzo kochali swój kraj. Nie było go na mapie, ale mieli go w swoich sercach. Postanowili walczyć. Walczyli bardzo długo, aż w końcu 11 listopada 1918 roku był bardzo szczęśliwym dniem dla wszystkich Polaków. Właśnie tego dnia po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Dlatego co roku 11 listopada obchodzimy nasze święto narodowe – Święto Niepodległości.

Wiemy już jak to wszystko się wydarzyło, jednak nie wyjaśniliśmy sobie co to takiego ta „niepodległość”?  Posłuchajcie więc piosenki:

https://www.youtube.com/watch?v=-mI645aCTgo

 

Drogie Dzieci pora na symbole narodowe, są one wyrazem czci i szacunku dla Ojczyzny. Stanowią też o tożsamości państwa, narodu i obywateli. Godło, flaga i hymn są symbolami naszego kraju, do których należy odnosić się z szacunkiem.


 

 Zobaczcie filmik o Polskich Symbolach Narodowych

https://www.youtube.com/watch?v=xQk8p7XY23A

 

FLAGA - Flaga Polski to dwa równoległe pasy równej długości. Górny biały bierze początek od herbowego Orła, a dolny czerwony od barwy pola jego tarczy.



 

GODŁO - Godło Polski to Orzeł Biały. Dokładnie mówiąc jest to wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy.



 

HYMN - Hymn państwowy “Mazurek Dąbrowskiego” jest najmłodszym z naszych symboli narodowych. Słowa napisał Józef Wybicki do nieznanej melodii dla żołnierzy Legionów Polskich formowanych przez generała Jana Henryka Dąbrowskiego we Włoszech. Pieśń ta stawała się hymnem Polski od zarania niepodległości w 1918 roku. Do konstytucji została jednak wpisana jako hymn dopiero w 1976 roku. Podczas odtwarzania lub śpiewania hymnu państwowego musimy zachować spokój i powagę. Mężczyźni powinni zdjąć nakrycie głowy.

 

Zapraszam Was teraz do wysłuchania piosenki „Jestem Polakiem”

https://www.youtube.com/watch?v=plug6OIrxRM

 

Na zakończenie, dla chętnych karty pracy do druku i wykonania. Pozdrawiam i dziękuję za zajęcia 

 









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.