piątek, 8 maja 2020

Dania też leży w Europie!

Witam wszystkie dzieci! Zaczynamy!

1. Zabawa "Bawimy się słowami" (metafora wizualna):
Rodzic pokazuje dziecku obrazki umieszczone po niżej w dwóch kolumnach (kolumna zwierząt -6, kolumna elementów pogody - 6). Dziecko podaje liczbę 1-6 w pierwszej kolumnie i w drugiej kolumnie np. deszcz i kogut, to otrzymamy następujące możliwości połączenia nazw obrazków: deszczowy kogut, koguci deszcz, deszczokogut. Można bawić się z dzieckiem na zmianę.





















2. Dania też leży w Europie:
Dania - leży w północnej Europie (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. Należą do niej także Grenlandia oraz Wyspy Owcze (pokazujemy dziecku na mapie Europy Danię).

Flaga Danii - przyjmuje się,że jest ona najstarszą spośród używanych obecnie w Europie flag.

Stolica Danii to Kopenhaga, jest także największym miastem Danii leży nad morzem, mieszka w nim królowa, która rządzi Danią (monarchia konstytucyjna).



Ciekawostka dla dzieci!
W Kopenhadze znajduje się drugi najstarszy park rozrywki, nazywa się Tivoli Gardens, jest to park zamknięty, jest płatny i bardzo zadbany. Polecam gdyby ktoś chciałby się z dziećmi wybrać na wakacje lub weekend. Sama miałam okazję być i bardzo dobrze ten pobyt wspominam.


Kopenhaga ma na pewno jedną wspólny symbol z naszą stolicą Warszawą, a jest to mianowicie syrenka (Mała Syrenka). Pomnik przedstawia tytułową bohaterkę powieści Hansa Christiana Andersena "Mała Syrenka", podobno jeżeli złapie się ją za ogon to spełnia ona życzenia 😉. Jest także legenda o dwóch syrenich siostrach (w Warszawie i w Kopenhadze) posłuchajcie:

Początek tej opowieści dotyczył dwóch sióstr - syren, kobiet, które miały rybie ogony i były zjawiskowo piękne. Obie przypłynęły nad Morze Bałtyckie, jedna zauroczona skałami przy brzegu Dani, druga zaś popłynęła dalej aż do Gdańska, skąd Wisłą dalej przepłynęła aż do Warszawy (podobno do okolic Starego Miasta). Zarówno jednej, jak i drugiej spodobało się miejsce, w którym się zatrzymały i obie "pozostały" w wybranych przez siebie miejscówkach aż po dziś. Jedna w kopenhaskim porcie, druga nad Wisłą w Warszawie.



3. Hans Christian Andersen:
Dziś wysłuchamy opowiadania na podstawie baśni H. Ch. Andersena duńskiego baśniopisarza "Księżniczka na ziarnku grochu", ale zanim to zrobimy poznamy sylwetę tego znanego na cały świat pisarza.
H. Ch. Andersen - urodził się on i zmarł w Danii, pisania baśni dla dzieci na początku nie traktował poważnie, jako dodatek do pisania dla dorosłych.Choć zastrzegał, iż jego baśnie to pudełka: dzieci oglądają opakowanie, a dorośli mają zajrzeć do wnętrza. Bardzo nie lubił, gdy jego baśnie od początku uznano za dzieła dla dzieci, bez głębszego sensu. Jednak właśnie baśnie przyniosły mu wielki rozgłos i sławę. Jedne z najbardziej znanych baśni Andersena to:
- Brzydkie Kaczątko
- Calineczka
- Czerwone trzewiczki
- Dyrektor teatru marionetek
- Dziewczynka z zapałkami
- Księżniczka na ziarnku grochu
- Królowa Śniegu
- Latający kufer
- Mała Syrenka
- Nowe szaty cesarza
- Ogrodnik i jego chlebodawcy
- Świniopas.



Słuchanie opowiadania na podstawie baśni H. Ch. Andesena "Księżniczka na ziarnku grochu":

Był sobie pewnego razu książę, który chciał się ożenić z księżniczką, ale to musiała być prawdziwa księżniczka. Jeździł więc po całym świecie, żeby znaleźć prawdziwą księżniczkę, lecz gdy tylko jakąś znalazł, okazywało się, że ma jakieś „ale”. Księżniczek było dużo, jednak książę nigdy nie mógł zdobyć pewności, że to były prawdziwe księżniczki. Zawsze było tam coś niezupełnie w porządku.
Wrócił więc do domu i bardzo się martwił, bo tak ogromnie chciał mieć za żonę prawdziwą księżniczkę.
Pewnego wieczoru była okropna pogoda; błyskało się i grzmiało, a deszcz lał jak z cebra; było strasznie. Nagle ktoś zapukał do bramy miasta i stary król wyszedł otworzyć.
Przed bramą stała księżniczka. Ale mój Boże, jakże wyglądała, co uczyniły z niej deszcz i słota! Woda spływała z włosów i sukienki, wlewała się strumykiem do trzewiczków i wylewała się piętami, ale dziewczynka powiedziała, ze jest prawdziwą księżniczką.
 „Zaraz się o tym przekonamy” – pomyślała stara królowa, ale nie powiedziała ani słowa, poszła do sypialni, zdjęła całą pościel, na spód łóżka położyła ziarnko grochu i na nim ułożyła jeden na drugim dwadzieścia puchowych materaców, a potem jeszcze dwadzieścia puchowych pierzyn. I na tym posłaniu miała spać księżniczka.
Rano królowa zapytała ją, jak spędziła noc.
 − O, bardzo źle – powiedziała księżniczka – całą noc oka nie mogłam zmrużyć! Nie wiadomo, co tam było w łóżku. Musiałam leżeć na czymś twardym, bo mam całe ciało brązowe i niebieskie od sińców. To straszne!
Wtedy mieli już pewność, że była to prawdziwa księżniczka, skoro przez dwadzieścia materaców, dwadzieścia puchowych pierzyn poczuła ziarnko grochu. Taką delikatną skórę mogła mieć tylko prawdziwa księżniczka.
Książę wziął ja za żonę, bo teraz był pewny, że to prawdziwa księżniczka, a ziarnko grochu oddano do muzeum, gdzie jeszcze teraz można je oglądać, o ile go ktoś nie zabrał.
Widzicie, to była prawdziwa historia.

 Rozmowa na temat utworu:
Rodzic pyta:
− Z kim chciał ożenić się książę?
− Jak wyglądała księżniczka, która pewnego dnia zapukała do bramy miasta?
− Jak królowa chciała się przekonać, czy jest to prawdziwa księżniczka?
− Czy dziewczyna okazała się prawdziwą księżniczką?

Bajka online "Księżniczka na ziarnku grochu":

https://www.youtube.com/watch?v=7vYe28J3QLk

4. Gimnastyka - fitness dla dzieci:
Piątek to dzień przedszkolnej gimnastyki zapraszam do ćwiczeń przed komputerem:

https://www.youtube.com/watch?v=9iOLdoHhLpc

5. Nauka rymowanki: 
Dziecko uczy się rymowanki na pamięć:

W Europie mieszkam,
tak jak ty, kolego.
Że jestem Polakiem-
dumny jestem z tego.

Dziecko próbuje wyjaśnić przyczyny dumy wynikające z faktu, że jest się Polakiem. Rodzic pomaga. Rozmowa z dzieckiem na temat pobytu na wakacjach za granicą, wspomnienia, mogą posłużyć albumy rodzinne. Pytania:
- Czy tam jest inaczej niż w Polsce?
- Jakie różnice zauważyło?
- Czym im się podobało?

6. Kolorowanki dla chętnych:









Życzę miłego weekendu!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.