środa, 13 maja 2020

Najpiękniejsze miejsce świata

Szanowni Rodzice, Kochane Filemonki,

dziś chciałabym Was zabrać w podróż po naszym regionie,  poznamy Śląsk i naszą najbliższą okolicę.

1. Zabawa Jestem Polakiem - rozwijająca zdolność improwizacji muzycznych:
W rytmie nagrania piosenki "Najpiękniejsze miejsce świata" lub innej wybranej przez dziecko, tańczy wg własnego pomysłu. Na zatrzymanie melodii Rodzic śpiewa na wymyśloną melodię słowa: "Jestem Polakiem, ponieważ...", dziecko kończy zdanie śpiewając. Inna wersja zabawy: Zdanie Jestem Polakiem, ponieważ..., można zastąpić innym zdaniem, np. Mieszkam w... lub Bardzo lubię swoje miasto, ponieważ...

2. Śląsk (województwo śląskie):
Rodzic pokazuje na mapie Polski gdzie leży województwo śląskie, wskazuje stolicę regionu Katowice oraz nasze miasto Rydułtowy. Pokazuje flagę i herb województwa. Zapytaj dziecko jaki kształt przypomina mu na mapie województwo śląskie? Czy może go do jakiegoś kształtu państwa Europy porównać? (Włochy, odwrócony w drugą stronę but).


Flaga województwa śląskiego


Rodzic opowiada:
Śląsk - jest to kraina historyczna w Europie Środkowej, na terenie Polski, Czech i jak niektórzy uważają także Niemiec. Śląsk dzieli się na Dolny Śląsk i Górny Śląsk. My mieszkamy na Górnym Śląsku. Województwo Śląskie - położone jest w południowej części Polski. Stolicą województwa jest miasto Katowice. Inne duże miasta to: Zabrze, Gliwice, Częstochowa, Bielsko - Biała, Rybnik. Główne zatrudnienie ludzi to usługi i przemysł. Nasze województwo to nie tylko kopalnie i tereny przemysłowe, ale szereg różnych zabytków i unikatów środowiska naturalnego, zachęcam do obejrzenia filmików o dobrach naturalnych i kulturowych województwa śląskiego oraz szlakiem zabytków techniki:





Śląska gwara - mamy swoją śląską gwarę, czasem w przedszkolu, kiedy żartujemy mówimy gwarą, a dziś chciałabym, żeby Rodzice troszkę z dziećmi porozmawiali -"pogodali po naszymu" :-)
Śląska mowa to polska gwara!
"Mowę śląską - jak tłumaczy często profesor Jan Miodek, popularyzator gwar śląskich w Polsce - należy uznać za jedną z najbardziej archaicznych gwar polskich. Można bez przesady powiedzieć, że jest to najbardziej polska gwara spośród wszystkich polskich gwar i że to uporczywe trzymanie się gwary, umożliwiło Ślązakom, mimo ciężkiego położenia, dochowanie swego rodzimego języka".
Gwara to nie tylko słowa. Filarem śląskiej mowy jest również intonacja, charakterystyczna "śląska składnia" i chęć do "godanio".
 Poniżej znajdziecie dla dzieci bajki po śląsku "Czerwony kapturek", legendę o "Skarbniku" (w ramach przypomnienia) oraz czytaną po śląsku "Lokomotywę" J. Tuwima, no i wiersz "Kto Ty jesteś?" - w śląskim wydaniu:

Kto ty jesteś?

Czyś ty Polok? Jo Polokiym,
Ale żech tyż je Ślązokiym!
Kaj ty miyszkosz? Tu na Śląsku,
Na tym pięknym Polski konsku!
Kim je Polska? Mą Ojczyzną!
A kim Śląsk? Je Ojcowizną!
Przejesz Polsce? Toć, że przaja!
A Śląskowi? On Mo raja
Piyrszo, on je dycki piyrszy,
Najważniejszy, nojpiykniyjszy!
Skąd się Śląsk wziął? Wziął się z tchnienia
Ponboczkowego stworzenia!
Jaką godką godosz? Godom
Naszą piykną polską mową,
No, ale tyż fest się storom
Godać śląską godką, gwarą!
Dbosz o gwara? Chca by była,
Żeby nigdy ny zginyła,
Bo Slązoki to niy gynsi!
Niych się nom Ślązakom szczynści!






 Proszę, aby dziecko spróbowało wskazać na obrazku: bajtel, dziołszka, synek, gynsipempek, brele, cug, fojerman, moplik :-)





 

Śląskie pieśni i tańce - największym promotorem folkloru śląskiego jest nasze dobre narodowe jakim jest Zespół Pieśni i Tańca Śląsk. Najbardziej popularne pieśni to: Karlik, Karolinka, Szła dzieweczka. Najbardziej znanym i najdostojniejszym tańcem śląskim jest trojak, tańczony w trójkach dwie dziewczyny i jeden chłopiec. Na Śląsku tańczone także tańce chodzone i walczyki oraz tańce zabawowe np. Miotlarz, Grozik. Śląskie pieśni i tańce (link poniżej):

https://www.youtube.com/watch?v=67OXwHf_EU8

https://www.youtube.com/watch?v=qpGltT0ow90

https://www.youtube.com/watch?v=db74EkToeZ0

Śląski strój:




3. Zabawa Obręcze  (potrzebna będzie obręcz, szarfa, można wykonać z szalika, chustki):
Dziecko tańczy do piosenki "Karolinka", na przerwę w muzyce wykonuje ruchy:
- jedno klaśnięcie w dłonie (lub uderzenie w bębenek) - unosi obręcz w górę, przechodzi do lekkiego rozkroku, pozostaje przez chwilę w bezruchu, na muzykę odkłada szarfę na podłogę i tańczy dalej;
- dwa klaśnięcia w dłonie - przechodzi do przysiadu. Powoli unosi się w górę robi obrót i odkłada szarfę, tańczy znów do muzyki;
- trzy klaśnięcia w dłonie - unosi obręcz nad głowę , przechodzi do rozkroku, wykonuje skłon w lewą stronę, następnie w prawą stronę.

4. Moja najbliższa okolica:
Po poznaniu ogólnie naszego województwa, dziecko poznaje swoją najbliższą okolicę, w obrębie miast Wodzisław Śląski, Rybnik i Racibórz. Zachęcam do obejrzenia filmików i bajek o tych atrakcjach (linki poniżej). Najbardziej rozpoznawalne atrakcje to:

Rybnik- film o "Rybku z Rybnika"




Racibórz rynek i zamek; Arboretum Bramy Morawskiej




Park Krajobrazowy "Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich"
oraz Rezerwat "Łężczok" (rezerwat ornitologiczny)



Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej w Rudach Raciborskich


Wodzisław Śląski i Park Rozrywki "Trzy Wzgórza"



5. Herb miasta Rydułtowy:
Dziecko poznało już najbliższy region, zna także zabytki i atrakcje Rydułtów, poznało także herb naszego miasta, na którym widnieją złote grabie w kształcie X na niebieskim tle. 

Zabawa Który z kolei?
Rodzic układa w szeregu herby różnych miast, pośród nich jest herb Rydułtów. Zadaniem dziecka jest rozpoznanie herbu i wskazanie oraz udzielenie odpowiedzi na pytanie: Który z kolei jest herb Rydułtów? Można również użyć klocków i pomiędzy nie włożyć herb Rydułtów, manewrować nim, chodzi o utrwalenie liczebników porządkowych.









Herb Rydułtów - praca plastyczna wg dowolnej techniki, można plasteliną, kredkami, farbami, wydzieranką. Zachęcam do wykonania i pochwalenia się :-)



6. Karty pracy, książki fioletowe, cz. 4, str. 24, 25





karty pracy, książki pomarańczowe, cz. 5, str. 10, 11





Owocnej pracy!










Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.